CHCI DAROVAT

Kdo byl Michal Velíšek

O Ceně Michala VelíškaKdo byl Michal VelíšekJak nominovatČinnost nominačního výboruHlasování Slavnostní vyhlášeníFotogalerieFinalisté Děti zachránciPodpořte Cenu Michala VelíškaAnketa o hrdinstvíArchiv


Michal Velíšek, 28.3.1973 - 13.9.2005

Michal Velíšek se svou ženou a dcerou
V úterý 13. září 2005 před 18. hodinou šel přes park Karlova náměstí v Praze dvaatřicetiletý střihač TV Nova Michal Velíšek a v kočárku vezl devítiměsíční dcerku. S manželkou Ivou, redaktorkou TV Nova, měli zrovna před 5. výročím svatby a odjezdem na dovolenou. Při procházce si všiml mladého muže, který nedaleko fontány obtěžoval jakousi dívku na lavičce. Zeptal se jí proto, jestli potřebuje pomoc. Netušil přitom, že maskovaný násilník má v ruce pistoli, kterou jí vyhrožuje a neváhá ji použít i proti němu. Šest hodin nato Michal Velíšek v nemocnici následkem dvojnásobného průstřelu břicha zemřel. Ohrožená studentka i dítě v kočárku přežily bez zranění. Iva Velíšková se stala vdovou, dcera Valentina přišla o otce. Kolegové z práce a další lidé v Michalovi ztratili spolehlivého kamaráda, rodiče milovaného syna (v sedmnácti překonal leukémii). Opilý vrah se po střelbě dal na útěk a dlouho se skrýval na neznámém místě. Vedení TV Nova proto vypsalo finanční odměnu za informaci o jeho úkrytu. K tomu došlo po třech týdnech, policie ho zatkla v Praze na Černém Mostě. Z vraždy Michala Velíška byl obviněn a k 25 letům odnětí svobody odsouzen jednatřicetiletý agresivní recidivista David Lubina, zedník z Hostouně na Kladensku.

Svým činem rozpoutal Michal Velíšek okamžitě širokou diskusi veřejnosti o „hrdinství v dnešní době“ a o riziku pro tzv. obyčejné lidi, kteří v kritickém okamžiku poskytnou někomu pomoc. "Michal se zachoval tak, jak by se zachoval vždycky. Já to prostě vím," uvedla k tomu jeho manželka Iva.

28. října 2005 byl Michal Velíšek vyznamenán prezidentem republiky Medailí Za hrdinství in memoriam a jako zvláštní projev úcty za mimořádný čin spojený s osobním hrdinstvím ho pražský Magistrát ocenil in memoriam stříbrnou medailí hl. m. Prahy.

Nadace ADRA iniciovala v říjnu 2005 založení Ceny, jež by upozorňovala na konkrétní činy lidí, kteří prokázali osobní statečnost v situacích, v nichž šlo o záchranu zdraví nebo života, a vytvořila tak prostor pro veřejné poděkování hrdinům, kteří se za hrdiny nepovažují.

Dvě reportáže o činu M. Velíška naleznete zde a zde.

Z úcty k postoji Michala Velíška uděluje Nadace ADRA společně s TV Nova od roku 2006 Cenu, jež nese jeho jméno.


© Nadace ADRA. Všechna práva vyhrazena. | Redakční systém MultiCMS | Grafika grafikvacek.cz